گولی سور نیشانه‌ی خۆشه‌ویستیه‌ (په‌ڕه‌ 1) - خۆشه‌ویستی به‌گشتی - ::: مــه‌کـــۆکانی روگــــــه‌ش ::::
banner

تۆ له‌ ژووره‌وه‌ نیت. تكایه‌ بچۆژووره‌وه‌ یان خۆت تۆمار بكه‌.

::: مــه‌کـــۆکانی روگــــــه‌ش :::: » خۆشه‌ویستی به‌گشتی » گولی سور نیشانه‌ی خۆشه‌ویستیه‌

په‌ڕه‌ 1

ده‌بێت چوونه‌ژووره‌وه‌ یان به‌ ئه‌ندامبوون بۆ ئه‌وه‌ی بتوانیت وه‌ڵام بنووسیت

RSS ی بابه‌ت

په‌یام [ 11 ]

1

بابه‌ت: گولی سور نیشانه‌ی خۆشه‌ویستیه‌

بۆچی دلداران گولی سور هه‌لده‌بژێرن
وه‌کووسیمبولی خۆشه‌ویستی و به‌وه‌فایی...؟/
زمانی گوڵ زمانێکی رۆمانسیه‌ ئه‌و خۆشه‌ویستی و ئاوات و ئازار و ئه‌ندێشانه‌ی له‌ ده‌روون دا هه‌یه‌ ئاشکرای ده‌کات گوڵێکی سوور له‌باتی چه‌پکێک گوڵ گۆرانی ده‌ڵێته‌وه‌ ، هه‌ر گوڵه‌که‌ به‌ته‌نها نیه‌ که ده‌بێته‌ هۆی ده‌ربڕێنی ئه‌و هه‌سته‌ به‌ڵکو گه‌ڵاکان و دڕکه‌کانیشی . گه‌ڵاکان نیشانه‌ی هیوایه‌ و ،دڕکه‌کان نیشانه‌ی مه‌ترسی یهگوڵ ماناو نیشانه‌ی زۆری هه‌یه‌ ئه‌گه‌ر گوڵ به‌لای ڕاست دا لار بوبۆوه‌ ئه‌وه‌ مانای [ من ] ه‌ئه‌گه‌ر گوڵ به‌لای چه‌پ دا لار بوبۆوه‌ ئه‌وه‌ مانای [ تۆ ] یه‌ئه‌گه‌ر گوڵ به‌ده‌ستی ڕاست پێشکه‌ش کرا ئه‌وه‌ مانای ووه‌ڵامێکی باشه‌ ئه‌گه‌ر به‌ده‌ستی چه‌پ پێشکه‌ش کرا ئه‌وه‌ مانای ووه‌ڵامێکی ناخوازه‌،له‌کۆندا ژنان گوڵ یان بۆ جوانی به‌کار هێناوه‌
ئه‌گه‌ر ژن گوڵێکی له‌سه‌ر دڵی دانا ئه‌وه‌ نیشانه‌یه‌ بۆ ئه‌وه‌ی ده‌ڵێت [ من خۆشه‌ویستی ده‌که‌م ]. له‌کاتێکدا ژن قژی به‌ گوڵ ده‌ڕازێنێته‌وه‌ ئه‌وه‌نیشانه‌ی به‌ ئاگا بوون و پشت ئه‌سوربوونه‌ ئه‌گه‌ر ژن گولێکێ له‌سه‌ر ده‌ستی دانا بوو ئه‌وه‌ نیشانه‌یه‌ بۆ هاوڕێ یه‌تی یان بۆ یادگاره‌ ڕه‌نگی گوڵ ماناو نیشانه‌ی خۆی هه‌یه‌ گوڵی سوور مانای ئه‌وه‌یه‌ من ڕۆژ ده‌ژمێرم هه‌تا بۆ جارێکی تر یه‌کتری ده‌بینینگوڵی سوری تۆخ مانای ئه‌وه‌یه‌ من تۆم له‌ده‌ست ده‌چێت
ئه‌م چیرۆکه‌ ئه‌فسانه‌ی گوڵی سووره‌
..
ده‌گێڕنه‌وه‌ له‌ ڕۆژگارێک دا لاوێکی هه‌ژار جارێکیان ده‌چێت بۆ ئاهه‌نگێک له‌ یه‌کێک له‌ کۆشکه‌ به‌رزه‌کان دا ، کچێکی زۆر جوانی به‌رچاو که‌وت زۆر سه‌رنجی راکێشا و خۆشی ویست ،کچه‌ دانیشت بوو لاوه‌که‌ش خۆی گه‌یانده‌ لای و داوای لێ کرد که‌ ڕێگه‌ی بدات سه‌مایه‌کی له‌گه‌ڵ دا بکات،به‌ڵام کچه‌که‌ داخوازی یه‌که‌ی به‌سه‌ندناکات و داوای لێده‌کات ئه‌گه‌ر گوڵێکی سوری بۆ بهێنێت ئه‌و کاته‌ ده‌توانێت سه‌مای له‌گه‌ڵ بکات .لاوه‌که‌ش پێی ووت : ئێستا کوا گوڵی سور هه‌یه‌ و چۆن ده‌ست ده‌که‌وێت ئێمه‌ له‌ وه‌رزی پاییز داین ...؟هه‌،وو باخه‌کان و شاره‌که‌ش گوڵی سوری تیا نه‌ماوه‌ کجه‌که‌ش پێی ووت : ئه‌وه‌ کێشه‌ی من نیه‌ ئه‌گه‌ر ده‌ته‌وێت سه‌مام له‌گه‌ڵدا بکه‌یت بڕۆ گوڵی سوور م بۆ بهێنه‌ . لاوه‌ هه‌ژاره‌که‌ش به‌دڵی شکاوه‌وه‌ له‌ کۆشکه‌که‌ چوه‌ ده‌ره‌وه‌و له‌ شوێنێکدا به‌ ماته‌مینی لێی دانیشت ، چۆله‌که‌یه‌کی بچکۆله‌ ی جوان لێی نزیک بووه‌وه‌ و کوڕه‌که‌ی خۆش ده‌ویست و لێی پرسی : هاوڕێ ی به‌ڕێزم چیته‌ بۆچی وا دڵ ته‌نگی ...؟ئه‌ویش پێی ووت : گوڵێکی سوورم پێویسته‌ چۆله‌که‌ پووتی : چۆن...؟ کوا گوڵی سوور ئێستا له‌ شاردا هه‌یه‌...؟کوڕه‌که‌ ووتی : من کچێکم خۆش ده‌وێت و داوای کردووه‌ که‌ گوڵێکی سووری بۆ به‌رم به‌ڵام چۆن ...؟نازانم چی بکه‌م چۆله‌که‌ ووتی : هیچ غه‌مبار مه‌به‌ من ده‌ڕؤم و هه‌وڵی خۆم ده‌ده‌م گوڵی سوورت بۆ په‌یدا بکه‌م له‌ ناو باخچه‌که‌ و جۆله‌که‌ فڕی بۆ شوێنێکی زۆر دوور هه‌تا گه‌ییشته‌ بێستانێک که‌ گوڵی زۆری تیا بوو سه‌یری هه‌موو شوێنه‌کانی کرد به‌ڵام هیچ گوڵێکی سووری به‌دی نه‌کرد .
له‌سه‌ر زه‌وی یه‌که‌ دانیشت و ده‌ستی کرد به‌گریان دارێک که‌ هه‌ندێک گوڵی پێوه‌ بوو چۆله‌که‌که‌ی بینی به‌کوڵ ده‌گریا لێی پرسی : ئه‌ی بچکۆله‌ی جوان ئه‌وه‌ بۆچی ده‌گریت ..؟ووتی : به‌دوای گوڵی سوور دا ده‌گه‌ڕێم بۆ هاوڕێکه‌م به‌ڵام هیچ نابینم و ده‌ستم نه‌که‌وتووه‌ . داره‌که‌ ووتی : ئێمه‌ له‌ وه‌رزی پاییز داین و گوڵی سوور له‌ ناو بێستانه‌کان و .ده‌ره‌وه‌ دا نه‌ماوه‌ چۆله‌که‌ ووتی : ئه‌زانم به‌ڵام من زۆر پێویستمه‌ له‌به‌ر ئه‌وه‌ی هاوڕێکه‌م خۆش ده‌وێت و نامه‌وێت دڵته‌نگ بێت.داره‌که‌ش ووتی :تۆ به‌ڕاستی به‌ هه‌ر نرخێک بێت گوڵت ده‌وێت...؟ چۆله‌که‌ ووتی : من ته‌نها ده‌مه‌وێت بۆ ئه‌وه‌ی پێشکه‌ش به‌ هاوڕێکه‌می بکه‌م …!
داره‌که‌ ووتی : گوێبگره‌ له‌وه‌ی پێت ده‌ڵێم ئه‌وه‌ بکه‌ …چلێک له‌ لقه‌ ووشک بووه‌کانم بکه‌ره‌وه‌ له‌ دڵی خۆت دا بیچه‌قێنه‌ ئه‌و خوێنه‌ی که‌ لیی دێته‌ خواره‌وه‌ ده‌که‌وێته‌ سه‌ر گوڵه‌که‌ و سووری ده‌کات و گوڵه‌که‌ی لێبکه‌ره‌وه‌و بیبه‌ بۆ هاوڕێکه‌ت …چۆله‌که‌که‌ش ووه‌کوو داره‌که‌ پێی ووتوبوو وای کرد و چلێکی له‌ لقێکی داره‌که‌ کرده‌وه‌ و زۆر به‌ توندی له‌ دڵی خۆی چه‌قاند خوێن هاته‌خواره‌وه‌ به‌سه‌ر گوڵه‌کان دا و سووری کردنچۆله‌که‌که‌ش به‌خێرایی فڕی و خوێن له‌ دڵی ده‌تکایه‌ خواره‌وه‌ و گه‌ییشته‌وه‌ لای کوڕه‌ هه‌ژاره‌که‌ و گوڵه‌سووره‌که‌ی دایه‌ ده‌ستی ، کوڕه‌که‌ش له‌ تاو خۆشی خۆی بیری چوو سوپاسی چۆله‌که‌که‌ بکات له‌سه‌ر ئه‌و ئه‌رکه‌ی بۆی کێشاویه‌تی ،به‌خێرایی کوڕه‌که‌ گه‌ڕایه‌وه‌ هۆڵی ئاهه‌نگه‌که‌ بۆلای کجه‌که‌ به‌بێ بیر کردنه‌وه‌ له‌ چؤله‌که‌که‌ .، به‌کچه‌که‌ی ووت : ئه‌وه‌ گوڵی سوورم بۆ هێنای .ئه‌ی کچی جوان ئه‌توانم ئێستا سه‌مایه‌کت له‌گه‌ڵ بکه‌م ...؟کچه‌که‌ش پێی ووت : به‌داخه‌وه‌ کات به‌سه‌ر چوو ئه‌ی کوڕی باش که‌سێکی تر له‌تۆ جوان تر و له‌ تۆ ده‌وڵه‌مه‌ند تر هات گووڵی سووری بۆ هێنام …!1
، کوڕه‌که‌ش جارێکی تر به‌دڵی شکاوه‌وه‌ چووه‌ ده‌ره‌وه‌ و گوڵه‌ سووره‌که‌ی له‌ده‌ست که‌وته‌ خواره‌وه‌ که‌وته‌ به‌ر پێی هه‌ر که‌سێک له‌وێدا بڕؤیشتایه‌ ...به‌بێ ئه‌وه‌ی بیری بکه‌وێته‌وه‌ که‌ چۆله‌که‌که‌ چی بۆ کردووه‌ … چۆله‌که‌که‌ له‌به‌ر توندی برینه‌که‌ی دڵی گیانی سپارد .
له‌و ڕۆژه‌وه‌ خه‌ڵکی گوڵی سوور به‌ سونبلی خۆشه‌ویستی و وه‌فاداری داده‌نێن .
له‌وه‌ی که‌ چۆله‌که‌که‌ کردی له‌ پێناوی خۆشه‌ویستی و دڵسۆزی بۆ هاوڕێ که‌ی .
خۆشه‌ویستی شتێکی جوانه‌ ...وه‌کو گوڵ ده‌رئه‌که‌وێت تیاماندا ...ته‌نها وێنه‌ی ده‌کێشین ......به‌ڵام ناتوانینن بۆنی عه‌تره‌که‌ی وێنه‌ بکێشین

سه‌رچاوه‌ی : مه‌كۆی فرمێسكه‌كان

بكةريوة بؤكويي دةرؤيت لةكويي هةوارت هةل دةدةيت
لةئاميزي من بترازيت لةهةر كويبيت بةنا هةندةيت

(زةكةريا)
http://mzirin.com/up/uploads/jpg/205edebc98.jpg

شێرکردن

2

وه‌ڵام: گولی سور نیشانه‌ی خۆشه‌ویستیه‌

ده‌ستت خۆشبێت به‌قوربان

BILAL's ماڵپه‌ڕ

شێرکردن

3

dastt xosh babateky pr manayaw swd baxsha

http://www.kurdupload.com/images/62udGY1332322796/us-army-1-camouflage.jpg

شێرکردن

4

سوپاس بۆهه‌مو تان ده‌ستی ئێوه‌ش خۆشبێت

(زةكةريا)

شێرکردن

5

دةستةكانت خوش بيت سةركةوتو بيت

شێرکردن

6

زۆر سوپاس كاكه‌ شه‌مێرانی ئازیز

(زةكةريا)

شێرکردن

7

دەستەکانت خۆشبی هاندی خان

http://www.webchinupload.com/O72d4/17046958751.jpg

8

زۆر سوپاس كاكه‌ ئارانی ئازیز

(زةكةريا)

شێرکردن

9

دةست خوش

http://www.webchinupload.com/files/1245921951-580555_231695556930199_144633565636399_323084_1927707105_n.jpg

شیتی شیتیکم کە شای شیتانە
ئەوشیتەی شیتی کردم والە شیتخانە
جونکە شیتخانە مەلبەندی عاشقانە

شێرکردن

10

جوانه‌ ده‌ستت خۆش

شێرکردن

11

زۆر سوپاس كاكه‌ ره‌وه‌ندو كاكه‌ هه‌ردی زۆر سوپاس بۆپه‌یا مه‌كانتان

(زةكةريا)

شێرکردن

په‌یام [ 11 ]

په‌ڕه‌ 1

ده‌بێت چوونه‌ژووره‌وه‌ یان به‌ ئه‌ندامبوون بۆ ئه‌وه‌ی بتوانیت وه‌ڵام بنووسیت

::: مــه‌کـــۆکانی روگــــــه‌ش :::: » خۆشه‌ویستی به‌گشتی » گولی سور نیشانه‌ی خۆشه‌ویستیه‌

بابەتى نوێ هەیە. بابه‌تی نوێ نییه. بابه‌تی داخراو. بابه‌تی هەڵواسراو. بابه‌تی هەڵواسراو و داخراو. بابه‌تی گواستراوە.

REKLAM

ڕووکارى Kurdish_Green لەلایەن KarDo

دواین 10 بابه‌ت
باشترین دژه‌ ڤایرۆس بۆكۆمپیوته‌ر به‌باشترین تایبه‌تمه‌ندییه‌وه‌وه‌ربگر| بةم زووانة و بؤ يةكةمجار لةكوردستان| hhhhhhhhhh| ئەگەرخەوتی| كاتێك كە (15) ساڵ بویت و پێم وتی خۆشم دەوێیت| خوا هه ر گیز| پیاوێك به‌ ئازاری گه‌ده‌یدا بۆی ده‌ركه‌وت ژنه‌| ئێستا زۆر باشم!!!| دوا دیـدار خوێندنه‌وه‌ و شیعری هه‌ردی محمد| بەوێنە.. ماڵی پێغەمبەری ئیسلام| هیزی ره‌گه‌زی می بۆ روحی ره‌گه‌زی نیر !| سڵاو هاوڕێیان .......| ووتەیەکی ئیمامی عومەر| پەیوەندیی لەگەل ئەوانەدا مەبەستە !!!| هیدی ڕۆیشتن| دڵ سافی کچان| posarayak| .بۆچی؟!| هەر كەسێك پێی خۆشە كە خوای گەورە ڕزگاری بكات| ماسی به‌ریگه‌ی فه‌ره‌نسی| بكوژی‌ دایك و كچه‌كه‌ی‌ هه‌ولێر ده‌ستگیركرا| توانه‌وه‌ی دڵ، بۆت| نوێژه‌کانی ليلةِ القدر به‌م شێوانه‌ ده‌کرێت| له‌کاتی به‌ربانگ کردنه‌وه‌ ئه‌م ( دعاء ) یه‌ بخوێنن| ڕۆژوه‌وان و له‌ بیرچوون!| ئه‌وه‌ ئه‌ڵماس نیه‌| عه‌جه‌ب دڵی..........| بـــریا خه‌یاڵم ئه‌بوو به‌ڕاستـــی| منداڵێک بەپێـی پەتی لەناوبەفرداوەستابوو| سلاو من ئەژینم|